درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
توریسم درمانی

توریسم درمانی چیست؟

به تمامی خدماتی که به یک گردشگر برای بهبود شرایط جسمی وروحی در راستای سلامتی بیشتردر مکانی بیرون از محل زندگی فرد ارائه می شود که می تواند شامل خدمات پزشکی، ،آب و هوا ومواد معدنی و خدمات ورزشی باشد توریسم درمانی یا گردشگری سلامت گفته می شود.
یکی از شاخه های اصلی گردشگری سلات گردشگری پزشکی است که فرد به کشوری دیگری با هدف بهرمندی از خدمات پزشکی آن کشور به دلیل قیمت پایین آن کشور و یا خدمات بهتر و تخصصی ترسفر می نماید.
در سفرهای معمولی پزشکی فرد به کشوری با امکانات و تسهیلاتی که در محل اقامت خود عرضه نمی شود سفر می نماید ولی گردشگری سلامت شامل سفرهایی که فرد در کشور محل اقامت خود نیز می تواند خدمات پزشکی موردنظر بهره مند شود ولی ترجیح می دهد که از خدمات کشورهای دیگر استفاده نماید. و در بسیاری از کشورها با پرداختن به این مهم کوشیده اند که سهم به سزایی را از بازار جهانی توریسم گردشگری به خود اختصاص دهند چرا که این شاخه از گردشگری به یکی از شاخه های اصلی و پردرامد تبدیل شده است.


در توریسم گردشگری می توان خدمات متفاوتی را برای مسافران در نظر گرفت که می تواند شامل عمل های جراحی قلبی وزیبایی و حتی دندانپزشکی باشد.
بسیاری می اندیشند که تاریخچه توریسم درمانی به سالهای متاخر باز می گردد در حالی که از قرن ها پیش گردشگری سلامت در کشورهایی همچون یونان وجود داشته است و مردمان سرزمین های مختلف از مسافت های بسیار دور با امید به سلامتی بیشتر اقدام به سفر می نمودند.
و در تمدن های قدیم بسیای برای اینکه با علوم معنوی ارتباط برقرار نمایند و سلامت خود را بهبود یابند اقدام به سفر می کردند برای مثال می توان به مراکز سلامت سومریان که در مجاورت آب های گرم ساخته شده است اشاره کرد.و یا کشور هند که از سال های بسیار دور گردشگران بسیاری را جذب می نمایدکه به وسیله علم یوگا بتوانند سلامتی خود را باز یابند.
البته باید خاطر نشان کرد که باوجود اینکه کشور ایران پتانسیل بالایی در مقوله گردشگری سلامت دارد این نوع از گردشگری در کشور ما نوظهور است و از سال ۱۳۸۲ مورد توجه وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.
توریسم درمانی به امکان درمانی طبیعی مثل حمام های آب معدنی و بیمارستان های کشور وابسته است.و هر چه قدر که یک کشور به مجهز ساختن بیمارستان های خود بیشتر بپردازد و هم چنین شرایط مطلوب تری را برای استفاده مسافران از خدماتی چون آب درمانی،لجن درمانی و طب سنتی فراهم نماید موفق تر خواهد بود.