درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us

تاثیر برندسازی در گردشگری سلامت

تاثیر برندسازی در گردشگری سلامتامروزه اهمیت گردشگری سلامت در دنیا بسیار بالا رفته است و بسیاری از کشور ها در تلاشند که مهمانان بیشتری را به سمت خود جذب نمایند لذا آموزش گردشگری سلامت نیز به یکی از ارزش های غیر قابل انکار تبدیل شده است چرا که موفقیت در این حوزه نیازمند دانش و تخصص می باشد.
آموزش گردشگری سلامت علاوه بر اینکه شامل آموزش مناسب در حوزه پزشکی و هتلداری می باشد برندسازی مرتبط با گردشگری سلامت را نیز شامل می شود.
در انتخاب یک کشور برای گذراندن یک بازه زمانی به منظور درمان نیازمند این است که آن کشور دارای تصویر برند مناسب در میان بازار هدف خود باشد.
همان طور که در مقاله های قبل نیز اشاره شد توریسم سلامت و یا توریسم گردشگری به مجموعه فعالیت هایی که برای یک عمل جراحی یا زیبایی و یا استفاده از آب گرم ها و یا توان درمانی در کشور دیگری انجام می شود که البته شامل اوقات فراغت نیز می باشد گفته می شود. گردشگری سلامت را به دو دسته متفاوت توریسم تندرستی و توریسم درمانی نیز دسته بندی می کنند که در توریسم درمانی هدف مهمان بیشتر درمان است و به دنبال فناوری ها و تکنولوژی و تخصص یک کشور در زمینه عمل های قلبی و جراحی است ولی در توریسم تندرستی بیشتر هدف روی تمرکز و تندرستی روحی مسافر است و بدین منظور در این دسته فراغت نقش پر رنگ تری می تواند داشته باشد.
باید اشاره کرد که امروزه رشد توریسم تندرستی نیز به اندازه توریسم درمانی است چرا که مردم به اهمیت بالابردن سلامت روحی بیشتر از قبل پی برده اند.
با وجود آنکه گردشگری سلامت از اروپا و آمریکا شروع شده است ولی به دلیل اینکه در کشور های آسیایی مثل هند و مالزی قیمت ها مناسب تر است جذب مسافران به کشورهای آسیایی بسیار بالاتر است. از سوی دیگر یک توریسم علاوه بر قیمت مناسب به دنبال اعتماد می باشد و به همین دلیل برندسازی در مقوله گردشگری سلامت بسیار حائز اهمیت است.
زمانی که با دید برندسازی به یک صنعت می نگریم باید کمی پا را فرا تر از عوامل موثر در بازار گذاشته و المان هایی همچون فرهنگ، کیفیت و قابل اتکا بودن و.. را بررسی نماییم.
فرهنگ:

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت نیازمند برندسازی است

برندسازی در گردشگری سلامت قبل از هر چیز وابسته به فرهنگ یک کشور است چرا که در سفری که به منظور عمل جراحی انجام می شود غربت بسیار آزار دهنده است و بیمار احتیاج دارد که از نظر عاطفی حمایت شود و به همین دلیل هر مسافری ترجیح می دهد که به کشور های همسایه خود سفر کند چرا که از نظر فرهنگی شباهت بیشتری به محل زندگی خود دارد و احساس غربت کمتر آزار دهنده خواهد شد.و از سوی دیگر در کشورهایی که به مهمان نوازی و رسیدگی به بیماران توجه بیشتری می شود شرایط مطلوب تری برای یک بیمار مهیا است.
کیفیت:

گردشگری سلامت
یکی دیگر از المان های تاثیر گذار کیفیت می باشد که شامل تخصص و تکنولوژی ،مهمان نوازی و حمل و نقل و خدمات پس از درمان می باشد.کلیت مجموعه خدماتی که به یک بیمار ارائه می شود تعیین کننده رضایت بیماران است چرا که برای مثال در کشور ما ایران با وجود پزشکان بسیار حاذق به دلیل نداشتن زیر ساخت های لازم و عدم هماهنگی بین بخش های مختلف این حوزه رضایت از کیفیت افت کرده است.
اعتماد و قابل اتکا بودن :

اتکا پذیری یکی از اصلی ترین اصول برندسازی است زیرا در مرحله اول یک بیمار باید به کشور ارائه دهنده خدمات اعتماد داشته باشد. و در این المان از ایران به عنوان یک کشور موفق در خاورمیانه می توان نام برد.
دسترسی آسان به سرویس های سلامت:
در بسیاری از کشور ها برای دریافت خدمات باید مدت زیادی را در صف انتظار به سر برد در نتیجه کشوری که بتواند فاصله ی بین نیاز بیماران و ارائه خدمات را کاهش دهند بسیار موفق تر عمل نموده اند.
در یک نگاه کلی می توان برندسازی را هماهنگی بین تمام اجزا دانست که منجر به تصویر درست از برند می شود و کشوری که بتواند تصویر درست و قابل اعتمادی از خود در نظر مهمانان مختلف بسازد به دلیل بازاریابی دهان به دهان توانسته است تصویر برند بهتر و محبوب تری داشته باشد.
هر کشوری دارای یک نقطعه قوت در ارائه خدمات قوت می باشد برای مثال ایران دارای پزشکان حاذق بسیاری است و یا ممکن است کشور دیگری در زمینه هتلداری و هماهنگی بین بیمارستان و هتل توان مند تر باشد و یا برنامه های مطلوب تری برای توریست هایی که با هدف استفاده از آبگرم ها و مکان های دینی و معنوی داشته باشد و چنانچه برنامه مطلوبی برای درک بهتر تفاوت ها در نظر مخاطبان وجود داشته باشد برند راحت تر در ذهن ها جا می گیرد و انتخاب می شود.
متاسفانه به دلیل سود آوری این صنعت بخش بزرگی از گردشگری سلامت توسط دلالان هدایت می شود و هیچ برنامه ای برای اعتماد سازی و جذب هدفمند وجود ندارد اما برندسازی موجب می شود در بازه زمانی طولانی تر به سوآوری بیشتر رسید. برندسازی در حوزه گردشگری سلامت به دلیل اینکه با حوزه عاطفی و حمایتی ذهن انسان ها در ارتباط است موجب می شود بتوان با داشتن برنامه های مناسب نه تنها از سختی سفر مسافران کاست بلکه خاطرات بسیاری برای آن ها رقم زد.